11. DOĞU AKDENİZ ULUSLARARASI ÇERKES KÜLTÜR FESTİVALİ GÖKSUN’DA YAPILDI11. DOĞU AKDENİZ ULUSLARARASI ÇERKES KÜLTÜR FESTİVALİ GÖKSUN’DA YAPILDI   Kafkas Dernekleri Federasyonu’na (KAFFED) bağlı Doğu Akdeniz Dernekleri (Kahramanmaraş, Afşin, Göksun, Gaziantep, Adana, Mersin, Reyhanlı ve İskenderun Dernekleri)  tarafından organize edilen “Geleneksel Doğu Akdeniz Uluslararası Çerkes Kültür Festivali” nin 11.si  02 Ağustos 2014 tarihinde Kahramanmaraş ili Göksun ilçesi Yantepe Mahallesinde coşkulu bir kalabalığın katılımı ile yapıldı.

   Festivalden bir gün önce bölgeye intikal eden Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Yaşar ASLANKAYA öncülüğünde yönetim kurulu üyeleri Göksun ve Afşin ilçesi köylerinden Büyükçamurlu, Mehmetbey, Fındık ve Kargabük (Anzurey) köylerini ziyaret ederek hemşerilerimizle görüş alışverişinde bulundular.   02 Ağustos 2014 Cumartesi günü Göksun Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Coşkun AYDIN tarafından festival katılımcılarının tamamına Göksun Alpaslan TÜRKEŞ Mesire Alanında bulunan tesislerde öğlen yemeği ikramı yapılmıştır. Göksun’da böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Sayın AYDIN’a bizler de konukseverliği için teşekkürlerimizi sunuyoruz.   02 Ağustos 2014 tarihinde saat 13:00 dan itibaren festival alanına ziyaretçiler gelmeye başladılar.

   Çocuklar, kendilerine yönelik festival alanında oluşturulan ve ücretsiz olarak hizmet veren oyuncaklarda gün boyu eğlendiler.


   Gençlere yönelik olarak, bu yıl farklı bir uygulama başlatılmıştır. Bu uygulama ile 15:00 – 18:00 saatleri arasında gençlerin yeteneklerini gösterme şansını yakaladıkları ve performansını göstermek isteyen bütün gençlere açık olan “Gençlerin Sahnesi” oluşturulmuştur. Gençlerin sahnesi de katılımcılardan ilgi görmüş ve burada gün boyu bir çok etkinlik sahnelenmiştir.


   Festival komitesince yerleri belirlenerek taleplilere verilen standlarda ise gün boyunca misafirlere hizmet verilmiştir. Misafirler bu standlardan gıda ihtiyaçları yanında Çerkes Kültürüne ait değişik ürünlerden temin etme şansı da bulmuşlardır.   TRT Avaz yetkilileri bu etkinlik için bölgeye bir ekip göndermiş ve iki gün boyunca bölgede çekim çalışmaları yaptırmıştır. Söz konusu çekimlerin haber bandı TRT kanallarında yayımlanmış olup TRT Avaz Facebook sayfasında da yerini almıştır. Etkinlik ile ilgili çekimi yapılan proğram ise montajının tamamlanmasının ardından TRT Avaz kanalında belgesel tarzında yayımlanacaktır. Festivalimize gösterilen ilgi nedeniyle başta Mehmetbeyli hemşerimiz Serpil YILMAZ DİZDARLAR hanımefendi olmak üzere bütün TRT Avaz yetkililerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

   Havanın kararması ile birlikte coşkulu sanatcımız İshak AKBAY’ın sunuculuğunda festival proğramı başlatılmıştır.   Festivale AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Prof. Dr. Mehmet SAĞLAM, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatih Mehmet ERKOÇ, AK Parti İl Başkanı Sayın Av. Metin DOĞAN, Göksun Kaymakamı Sayın Ali Hamza PEHLİVAN, Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Coşkun AYDIN, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih GÜVEN, KAFFED Genel Başkanı Yaşar ASLANKAYA, Kayseri Kafkas Derneği Genel Başkanı Mutlu AKKAYA, Festival komitesi Dernek Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti il yönetim kurulu üyeleri, AK Parti il ve ilçe encümen üyeleri, KAFFED Yönetim Kurulu Üyeleri, diğer ilgililer ve binlerce vatandaş katılmışlardır.


   Festivalin açılış konuşmasını yapan Festival Komite Başkanı Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği Başkanı Lisan ALKIŞ, TBMM Başkanı Sayın Cemil ÇİÇEK başta olmak üzere Festivalin hazırlanmasında emeği geçen bütün herkese teşekkürlerini sunarak iyi eğlenceler dileğinde bulunmuşlardır.   Festival başlangıcında KAFFED Genel Başkanı Sayın Yaşar ASLANKAYA, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Prof. Dr. Mehmet SAĞLAM ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatih Mehmet ERKOÇ’ta bir selamlama konuşması yapmışlardır.


   Festivalde,
Kayseri Kafkas Derneği Halk Oyunları Topluluğu AŞEMEZ,
Maze Müzik Grubu,
Mağıbze Vokal Grubu,
İstanbul Bahçelievler Kafkas Çerkes Derneği Müzik Grubu Deju Grup,
Nalçik'ten Anjela MAMHEG
Çerkes müziğinin efsane sanatçısı Azmi TOĞUZATA


   Performansları ile misafirleri coşturmuş ve festivale renk katmışlardır.

   Türkiye'nin ve yaz tatili nedeniyle dünyanın dört bir köşesinde yaşayan değerli soydaşlarımız ve misafirlerimizin yoğun ve coşkulu katılımın gözlemlendiği festival sayesinde hemşerilerimiz birbirleriyle kaynaşma şansını yakalamışlardır.

   Diğer taraftan uzun süredir birbirlerini görmeyen hemşerilerimiz bu festivalde hasretlerini gidermişlerdir.

   Bu yıl festivale katılan aile simgelerinin işleneceği ve bir anı olarak dernekte sergilenecek olan afiş katılımcıların yoğun ilgisini çekmiş ziyaretçiler bu afişe kendi sülale simgelerini işlemişlerdir.   Gerek festival öncesi gerekse festival sonrası alanda bir çok düğün tertiplenmiş ve miniklerden yaşlılara kadar katılımcalar doyasıya eğlenmişlerdir.


   Bütün geliri Göksun Çerkes Kültür Derneği Kültür Merkezi inşasında kullanılacak olan Festival için emeği ve katkısı olan bütün herkesi yürekten kutluyoruz.

   Kazasız, belasız ve eğlenceli nice festivallerde buluşmak dileğiyle sağlıcakla kalın.

Atilla Mutlu ALKIŞ


  
3944 kez okundu

Yorumlar

katılım     06/08/2014 14:49

çerkes olmamama rağmen ben de katıldım çok eğlendim. seneye de oradayım inşallah
Misafir -

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret163353
Mail adreslerimiz
Bir Çerkes Atasözü der ki!

Misafirin KÜÇÜĞÜ,

Dayının GENCİ,

Damadın YAŞLISI,

OLMAZ

Kafkasya'da Üniversite Eğitimi

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi'ne,

Adıgey Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi'ne,

Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi'ne

burslu öğrenci gönderilecektir...

detaylar için:

kafkasfederasyonu.org