BİNLERCE ÇERKES KARTAL'DA SEL GİBİ AKTI....
Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) tarafından 24 Mayıs 2014 günü İstanbul Kartal Sürgün Anıtı önünde organize edilen anma proğramına 10 binin üzerinde Çerkes katıldı.

   Türkiye'de bu güne yapılmış en yoğun anma proğramı olarak göze çarpan etkinlik için ülkenin dört bir tarafından Kaffed'e bağlı bizm dernekle birlikte 56 Dernek temsilcileri ve üyeleri yanında birçok hemşerimiz de katıldı.

   Proğrama; Kartal Sürgün anıtına yaklaşık 2 km mesafede bulunan toplanma alanında oluşturulan kortejin saat : 19.00 da yürüyüşü ile başlandı.   Kortejin anma proğramının yapılacağı Sürgün Anıtının bulunduğu alana ulaşması yaklaşık 50 dakika sürdü.


   

   Yürüyüşe geçen grubun bir ucu anma etkinliğinin yapılacağı alanı doldurduğu zaman diğer ucu ise halen yürüyüş alalından yola çıkamamıştı dersek kalabalığın durumunu sanırım gözlerinizde canlandırabiliriz.   Saat 20:00 da Kaffed Genel Başkanı Yaşar ASLANKAYA'nın açılış konuşması ile başlayan anma proğramı misafir katılımcıların konuşmaları ile devam etti.

   CHP'den iki milletvekili ile Kartal Belediye Başkanının katıldığı proğrama Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız çok sayıda siyasetçi telgrafları ile katıldılar.   Proğram devamında sinevizyon gösterileri yapıldı.

   Sahnede hemşerilerimiz tarafından ağıtlar okundu.

   Büyük sürgünün 150.yılı olması nedeniyle hazırlanmış olan ve üzerlerinde çerkes simgeleri bulunan 150 mezar taşında nöbet başlatıldı.   Saat. 22:00 sıralarında alanda bulunan hemen hemen bütün katılımcıların meşaleleri yaktıkları zaman hüzünlü ve görkemli bir görüntü oluştu.   Anma proğramına katılanlar ellerindeki meşaleler ile Sürgün Anıtının etrafından dönerek ellerindeki karanfil ve gülleri götürüp denize bıraktılar.   Hazırlanmış olan çelenk ve karanfiller ağıtlar eşliğinde denize bırakıldı.   Bir daha böyle acıların yaşanmaması temennisiyle çok sayıda dilek balonu uçuruldu.   Proğrama Göksun'dan da Başta Dernek Başkanımız Bedri TOKUÇ olmak üzere bir çok hemşerimiz katılmışlardır.Çerkeslerin Büyük Sürgün ve Soykırımının acısını paylaşanların listesi aşağıda gösterilmitir.Atilla Mutlu ALKIŞ
  
1682 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret163354
Mail adreslerimiz
Bir Çerkes Atasözü der ki!

Misafirin KÜÇÜĞÜ,

Dayının GENCİ,

Damadın YAŞLISI,

OLMAZ

Kafkasya'da Üniversite Eğitimi

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi'ne,

Adıgey Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi'ne,

Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi'ne

burslu öğrenci gönderilecektir...

detaylar için:

kafkasfederasyonu.org