GÖKSUN 2.ELMA FESTİVALİ BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI
   Göksun Kaymakamlığımızın öncülük ve himayelerinde "Meyvenin Âlâsı, Göksun'un Elması" teması ile bu yıl ikincisi düzenlenen Göksun Elma Festivali 26 Ekim 2013 günü coşkulu ve geniş bir katılımla 26 Ekim 2013 günü Göksun Belediye binası önünden başlayan festival yürüyüşü ile kutlamalar başladı. Yürüyüş korteji Göksun yolçatı mevkinde şehirlerarası yolcu taşıyan otobüsleri durdurdu ve yolculara Göksun Kaymakamımız Ali Hamza Pehlivan ve beraberindekiler tarafından elma ikramı yapıldı.

   Daha sonra Belediye İş Merkezi meydanındaki festival alanına Kaymakam Pehlivan, daire amirleri ve üreticiler davul zurna eşliğinde halaylar çekerek festival startını verdi. Canlı müzik ile gençler coşkulu bir şekilde festivali kutladı.


   Öğleden sonra festivalin resmi programı başlatıldı. Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Türkiye Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil,Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe,İl Jandarma Komutanı J.Alb.Coşkun DOĞAN, İl Emniyet Müdürü Metin AŞIK, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan ve çok sayıda üst düzey katılımın gerçekleştiği festivale katılanlar festival alanı girişinde Kaymakam Pehlivan ve tertip komitesi tarfından karşılandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Türkiye Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Göksun Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Göksun Belediye Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ramazan Hurç,Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu ve Göksun MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Mehmet Gürbüz birer konuşma yaptı.Prof.Dr. Mehmet Sağlam konuşmasında,

   " Göksun nereden nereye geldi,onun için size koca Göksunlular diyorum.Göksunda 80 lerde 40 dönümlük elma bahçesi diktik soğuktan kurudu.Demekki o dönem ağaçlar fidanlar ekime uygun değildi.Kahramanmaraş Valiliği,Göksun Kaymakamlığı ve Göksun Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü son yıllarda yapmış olduğu çalışmalarla ekime uygun fidanlar ile Göksunda elmacılık alanında en önemli çalışmaları yaptılar.Bu festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.


   Son 10 yılda yapılan çalışmalarla toplumun hakikatin sırrını keşfederek netice almaya başlandığını vurgulayarak sözlerine başlayan Türkiye Parlamenterler Birliği Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil konuşmasında, "Eskiden, 'Su akar Türk bakar' derlerdi. Su akıyor ama milletimiz bakmıyor artık. Akan suların üzerine biz HES'ler, barajlar ve sulama kanalları yapıyoruz. Hem elektriğinden hem de sulamasından faydalanıyoruz. Allah'ın verdiği bu nimetten gerçek anlamda faydalanıyor, nimete dönüştürüyoruz. Sadece mahallinde yetişen ve tüketilen ürünlerin dışında o ürünleri bir dünya markası haline getirmeliyiz. Dünya o ürünlere ihtiyaç hissetmeli, o ürünleri arzu etmeli, bizler de o ürünleri o ülkelere ihraç etmeliyiz. Gerekirse o ülkelere gidip, o ürünleri biz yapmalıyız."

   Kahramanmaraş'ta bir firmanın 30 yıl önce küçük atölyelerde başlayan dondurma serüvenin artık dünya markasına dönüştüğünü belirten Pakdil, "Artık arkadaşlarımız beyinlerini ve emeklerini ortaya koyup, her türlü imkandan istifade ederek bugün dünya markası haline geldi. İlimiz adına kendilerini alkışlıyorum. Aynı şey Göksun için de geçerli olabilir. Bugün burada 1,5 milyon elma ağacı varsa ve 2023 yılında bu rakamın 2 milyona çıkartılması hedefleniyorsa, burada bir potansiyel var demektir. Bunu iyi değerlendirmek için hep beraber kafa yormalıyız" dedi. Merhum halk ozanımız Aşık Veysel gibi "Dost dost diye nicesine sarıldım. Benim sadık yarim kara topraktır Beyhude dolandım,boşa yoruldum.Benim sadık yarim kara topraktır" diyerek toprağı dost edinen,onunla yarenlik eden,elini topraktan gözünü budaktan ayırmadan üreten Göksun'lu saygıdeğer ve emektar çiftçi kardeşlerimizin uzun yıllardan beri ortaya koyduğu çaba ve çalışmalarının elma üretiminde bugünlere gelinmesinde,tanıtıma yönelik bu festivali başlatmamıza vesile olunması hususunda çok önemli bir paya sahip olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Göksun Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan:


   "Geçtiğimiz yıl şekli,rengi,büyüklüğü,tadı,sululuğu, dayanıklılığı kısacası takdire değer yüksek kalitesiyle Göksun'da yetişen "elma elmastır" demiş,Meyvenin Alası Göksun'un Elması temasıyla 1. Elma Festivalini başlatmıştık. En faydalı,en sağlıklı,geleceğin en stratejik meyvelerinden biri olan elmanın ılıman,özellikle soğuk ılıman iklimi sevdiğini,800 mt'den yukarı rakımlarda daha iyi yetiştiğini,yüksek ışık yoğunluğunda renk oluşumunun çok daha iyi gerçekleştiğini,sert kışlara dayanıklı olduğunu,yüksek yaz sıcağından hoşlanmadığını,kış dinlenmesine ihtiyaç duyduğunu,soğuklama ömrünün diğer meyvelere göre daha uzun olduğunu bütün bu özelliklerin tümünün Göksun ilçemizde var olduğunu,dolayısıyla Göksun'un elmayı sevdiği gibi Elmanın da Göksun'u(onun iklimini) sevdiğini belirtmiştik.


   Elma Göksun için Göksun çiftçimiz için yeni bir ürün,yeni bir üretim dalı değildir.Uzun yıllardan beri bu konuda tarımsal faaliyetler devam etmektedir.Ancak özellikle son yıllarda elma fidanı sayısı ve üretim hacminde hızlı bir artış sözkonusu olmuştur.İlçemizde her yıl ortalama 100 bin yeni fidan dikilmektedir.Üretim hasılası yıllık 35 bin tonun üstüne çıkmıştır.Bu bağlamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın,Kahramanmaraş Valiliği İl Özel İdaresinin %50 hibe destekleriyle (bugüne kadar) yaklaşık 400 bin fidan çiftçimize kazandırılmıştır.Bugün itibariyle ilçemizde toplam elma ağacı sayısı 1,5 milyon civarına ulaşmıştır.

   Böylelikle Göksun ilçemiz kendine münhasır iklim koşulları nedeniyle kalite düzeyi son derece yüksek olan elma üretiminin merkezi haline gelmiş,ülkemizdeki pekçok ilin toplam elma üretiminin önüne geçmiştir.İşte bu noktada Göksun Elma festivalini başlatmakla ilçemizde yetişen ve kendine has özellikler taşıyan elmanın tanıtımı,üretim ve pazarlama potansiyelinin artırılması ve Göksun elmasının hem ülke hem de dünya çapında tanınan bir ürün haline getirilmesi hedeflenmiştir. Bu konuda 1. festivalimizden sonra gerekli adımlar atılmış,İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü,KSÜ Ziraat Fakültesi ve K.Maraş Ticaret Borsasının destekleriyle Göksun Elmasının coğrafi tescil çalışmaları başlamıştır.İnşallah yakın bir vadede Göksun elması tescillenecektir.Bu sayede festivali başlatırken belirttiğimiz elmayı markalaştırmak,elmaya marka değer kazandırmak hedefi gerçekleşmiş olacaktır.Bu sayede artık markaların yarıştığı ticaret piyasalarında Göksun Elması Elma üreticilerimiz ben de varım diyecektir.

   Göksun MYO Organik Tarım bölümü tarafından geçtiğimiz aylarda geliştirilen ve patent çalışmaları başlatılan "elma döneri" de elma üretiminin yöneleceği alternatif veya paralel ürün çeşitliliğinin sağlanması yönünde önemli bir adım olmuştur.Bugün bu festival meydanında Göksun elması,elmalı dondurması,döneri, cipsi ve çok çeşitli pastalar gibi elmaya dayalı ürünler sergilenmektedir. Dünyada toplam elma üretimi 65 milyon ton civarındadır.Ülkemiz Türkiye yıllık ortalama 3 milyon ton elma üretimiyle dünya sıralamasında 4. sıradadır.Ciddi bir üretim potansiyeline sahip olmasına rağmen toplam üretimin yalnızca %2'si ihracata gitmektedir.Bunun en temel nedeni üretimden-pazarlamaya uzanan yolda standart dışı birtakım yaklaşım ve uygulamaların sözkonusu olmasıdır.


   Bu noktada en önemli gayemiz Göksun'da elma üretimi konusunda toprak analizinden yaprak analizine bilgi ve bilinç düzeyini arttırmak zaten kaliteli olan elmanın kalitesini,verimini,hasılatını daha da yükseltmek,dünyanın herhangibir ülkesinde market reyonlarında yer alabilecek nitelikte ürünler elde etmektir.Toprağı sadık dost edinen Göksun çiftçimizin,mütemediyen düzenlediğimiz eğitim ve uygulama faaliyetlerimizin de katkılarıyla her geçen yıl daha da başarılı sonuçlar elde edeceğine yürekten inanıyorum. Yatırımcı firmaların her geçen yıl artan bir ilgiyle ilçemize gelerek elma üretimi alanında yatırımlar başlatması da bu bağlamda arzuladığımız profesyonel bakış açısının yerleşmesi hususunda olumlu katkılar sağlayacaktır.


   Göksun'un,elma üretiminde farkını ortaya koyabilmesi,birinci kalite üretim ve pazarlama anlayışının ulusal ve uluslararası düzeye taşınması için her geçen gün daha bilimsel,daha modern,daha planlı ve daha organize adımlar atmaya,en çağdaş teknikleri uygulamaya devam etmelidir,edecektir.Bu tür etkinlikler yapmakta en önemli amaçlarımızdan biri de bu konulara da dikkat çekmektir.


   Ana düşüncesi yüksek kalitesiyle iddialı Göksun elmasını ön plana çıkarmak olan bu festivalimizin gelecekte ulusal ve uluslararası bir tanıtım fuarına dönüşmesi temel dileklerimiz arasında yer almaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle festivalimizin organizasyonunda emeği geçen tertip komitesi üyelerimize,sponsorluk desteği veren firmalarımıza,sivil toplum kuruluşlarımıza,emektar çiftçilerimize,her aşamasında katkı sağlayan çalışma arkadaşlarımıza,basınımıza ve teşrifleriyle bizleri onurlandıran siz saygıdeğer konuklarımıza teşekkür ediyor saygılar sunuyorum."dedi.

   Göksun Belediye Başkanı Yrd.Doç.Dr. konuşmasında, "Göksun'da elmacılığın gelişmesi önce aile olarak başladı.Daha sonra sanayileşme dalında arkasından modern elmacılığa geçildi ve sosyal bütünlük sağlanarak Göksun'da elmacılık gelişti." dedi.

   İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu'nun konuşmasında İlçe Müdürlüğü kayıtlarına göre sadece son on yıllık kayıtlarda çiftçilerimize yaklaşık 350 bin elma fidanı dağıtımı yapıldığını, Bakanlııkça 2009 yılından beri İlçede uygulanan ÇATAK Projesi kapsamında ilçede elma üreticilerine 6000 da alanda neredeyse %100 hibeli damla sulama desteği yapıldığını ve dağıtılan fidanlara ek olarak sertifikalı fidan desteği adı altında da elma yetiştiricilerini desteklediklerini belirtti. İlçede yaklaşık 28 000 da alanda 1 milyon elma dikili olduğunu, Elma yetiştiricileri için İlçede uygulanan Entegre Mücadele Programını Erken Uyarı cihazlarıyla gelişen teknolojiye paralel olarak daha etkin ve modern bir şekilde kullanıldığı belirten İl Müdürü Emiralioğlu, erken uyarı cihazlarından alınan bilgilerin çiftçilerimizin cep telefonuna kısa mesajla bildirildiğini ve yetiştiricilerimizi ilaçlama ve tarımsal uygulamalar konusunda teknik destek sağlandığını söyledi.

   Göksun MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Mehmet Gürbüz konuşmasında, "Göksun MYO olarak Kaymakamlığımız başta olmak üzere tüm kamu kurumlarımızla sivil toplum örgütleri ve halkımızla beraber birçok projeye destek sağladık.Göksun Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu'nun açılması,kar şenliği,İpek Dağı Beşiktaş Kayak Merkezi Projesi,Göksun ilçesinin turizm potansiyeli,Göksun Sakin Şehir Projesi ve şu an gerçekleştirmiş olduğumuz Göksun Elma Festivali bu projelerden bazılarıdır."dedi.


   Konuşmalar esnasında ilçemizin tarımsal gelişimine katkılarından dolayı Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr.Mehmet Sağlam'a,Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil'e,Kahramanmaraş Valimiz Şükrü Kocatepe'ye ve Kaymakamımız Pehlivan'a plaket verildi.


   Açılış konuşmaların ardından folklor gösterileri düzenlendi.Festival kurdelesi kesildiFestivalde, "en iyi kırmızı ve sarı elma", "en iyi bahçe" ve "en iyi Elmalı pasta" yarışmalarında dereceye girenlere ödül verildi.2013 yılı %50 hibeli alet ve makinelerin teslimi gerçekleştirildi.
Standlar gezildi.
Misafirlere ikramlar takdim edildi.

En İyi Bahçe Yarışması’nda Dereceye Girenler;
1.Şahin GÖKÇEK – Ericek Kasabası
2. Celalettin ÜNSAL – Korkmaz Köyü
3. Tahsin BOZKURT – Çardak Kasabası

En İyi Sarı Elma Yarışması’nda Dereceye Girenler;
1.Mutlu ÖZBEK – Kamışcık Köyü
2. Nejat AZGIT – Kamışcık Köyü
3. Bahri AZGIT – Kamışcık Köyü

En İyi Kırmızı Elma Yarışması’nda Dereceye Girenler;
1.Hasan KIRAÇ – Kanlıkavak Kasabası
2.Veli Kızıltepe – Ericek Kasabası
3.Mehmet Hanifi GÜVENER – Çardak Kasabası

En İyi Elmalı Pasta Yarışması;
1.Behiye SATICI – Göksun İlçe Merkezi
2. Şeyda DİLEKÇİ – Karaahmet Köyü
3.Derya ELBİSTAN – Hacımirza Köyü

   Müzik programıyla sona eren festivale üreticilerin,yatırımcı firmaların,sivil toplum temsilcilerinin,vatandaşların,ulusal ve yerel basının büyük ilgisi oldu.
Kaynak: Göksun Derneği Web Sitesi

  
2940 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret152449
Mail adreslerimiz
Bir Çerkes Atasözü der ki!

Misafirin KÜÇÜĞÜ,

Dayının GENCİ,

Damadın YAŞLISI,

OLMAZ

Kafkasya'da Üniversite Eğitimi

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi'ne,

Adıgey Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi'ne,

Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi'ne

burslu öğrenci gönderilecektir...

detaylar için:

kafkasfederasyonu.org