Kahramanmaraş'ta ARSLANBEY MESİRE ALANI açılıyor.


Adına 50 Futbol sahası büyüklüğünde büyük bir park yaptırılan Arslan TOĞUZATA kimdir?Arslan Toğuzata Bey, 1886 yılında Kahramanmaraş ili Göksun ilçesi Fındık köyünde dünyaya geldi. Babası Jandarma çavuşu Hasanbeyzade Abdullah Efendi'dir. Ailesi baba tarafından 1858-1859 yılları arasında Kafkasya'dan göç etmiş, Toğuzata aşireti mensupturlar.

Arslan Toğuzata Bey, ilk ve orta öğrenimini Elbistan'da tamamladıktan sonra 1898 yılında yine Elbistan'da Medrese tahsili görerek Arapça öğrenmiş, 1908'de Halep'e giderek polislik mesleğine intisap etmiştir. Meslekteki başarısı dikkate alınarak kısa sürede komiser muavinliğine, iki yıl sonra da baş komiserliğe terfi ettirilmiştir.

Trablus şam polis başkomiserliği yanında sahil casusu mücadelesinde vazifeli iken. 1918 Mondros Mütarekesi sebebiyle Osmanlı Devletinin bölgeden çekilmesi neticesi Maraş'a dönmüştür.

Maraş'ta Fransız işgaline karşı Müdafaa-i Hukuk teşkilatını kurarak reisliğini üstlenmiş, Maraş Müdafaa-i Hukuk Teşkilatı Kayabaşı ve Şekerli heyetlerini birleştirerek merkez heyetini oluşturmuş ve yapılan seçimde reisliğe, Refet hoca II. Başkanlığa, Faik bey kâtipliğe, Hacı Nuri veznedarlığa getirilmiştir.
Arslan Toğuzata Bey, Mustafa Kemal Paşa'nın Sivas'tan Maraş'a gönderdiği Yüzbaşı Kılıç Ali(önce Pazarcık'ta), Yüzbaşı Yörük Selim(önce Göksun'da), Doktor Mustafa(şehit)'nın da yardımlarıyla şehri 10 bölgeye ayırmış ve her bölgenin başına askerliğini yedek subay olarak yapmış tahsilli ve sevilen kişileri getirerek, görevlendirmiştir.
 
Ayrıca Jandarma deposundaki tüfekler ile Elbistan'da emekli Hakim Ali Rıza Bey tarafından gönderilen 2500 kadar tüfek ve 3 makineli tüfekle halkı silahlandırarak 4000 kişilik modern silahlara sahip Fransız birliklerine ve 2000 silahlı Ermeniye karşı Maraş'ı topyekün ve inançlı olarak savaşa hazırlamıştır.

General Keret'in 21 Ocak 1920 günü Maraş'a taarruz edeceğini bir saat önce haber alan Arslan Bey, Fransız ve Ermeni'lere karşı 22 gün 22 gece devam edecek savaşı başlatmıştır.

TBMM'nin I.döneminde Maraş Milletvekili seçilen Mehmet Hacıhaliloğlu'nun istifası üzerine 17 Mayıs 1920'de Maraş Milletvekilliğine seçilen Arslan Bey 4 Mayıs 1920'de TBMM'ye katılmıştır. Ancak Maraş Mutasarrıflığı ve Adana cephesi komutanlığının talebi üzerine TBB'nin kararıyla ilk ay izinli sayılan Arslan Bey, Antep ve İslahiye cephelerinde görev yaptıktan sonra meclise gelerek son toplantı yılında PTT komisyonunda çalışmalarda bulundu.

I. dönemde Milletvekilliği sona erince yeni yapılan seçimlerde aday olmadı. Göksun ilçesi Büyükçamurlu köyünde Meryemçil yaylasında ve daha sonrada halen ismi ile anılan Arslan Bey çiftliğinde uzun bir süre yaşadı. 1946 yılında Maraş'a yerleşti. Pazarcık'ta çiftçilik yaparken 7 Haziran 1963'te vefat etti.

Arslan Toğuzata Bey, Milli Mücadelede gösterdiği başarılarından dolayı Kırmızı-yeşil şerefli şeritle İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Allah rahmet eylesin.

Arslan TOĞUZATA isminin yaşatılmasına katkısı olan herkese teşekkürlerimizi sunarız.

  
2379 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret152459
Mail adreslerimiz
Bir Çerkes Atasözü der ki!

Misafirin KÜÇÜĞÜ,

Dayının GENCİ,

Damadın YAŞLISI,

OLMAZ

Kafkasya'da Üniversite Eğitimi

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi'ne,

Adıgey Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi'ne,

Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi'ne

burslu öğrenci gönderilecektir...

detaylar için:

kafkasfederasyonu.org