FITRE VE ZEKAT

Suriyeli kardeşlerimiz için Fitre Zekat ve Sadaka verilmesi konusu ile ilgili emekli din adamı İsmet Boran Hocamızla görüştük. Yaklaşık 15 gündür Nalçik’te bulunan İsmet hoca, bir şekilde Nalçik’e ulaşabilen kardeşlerimizin zor durumda olduklarını, her türlü desteğin verilmesi gerektiğini anlattı.

İsmet hoca ayrıca şunları söyledi. “İslam dinimizde fitre zekat verilebilecek 8 durum belirtilmiştir. Bunlardan biri Yolculardır. Yollarda zor durumda olan, malını mülkünü kaybetmiş bu kardeşlerimize yardım etmemiz gerek. Bu dinimizin bir gereğidir. Suriye’den gelen kardeşlerimiz de Müslüman kardeşlerimiz. Fitre, zekat ve sadakalarınızı bu kardeşlerimize verebilirsiniz, onları çaresiz bırakmayalım” dedi.

Aldığımız bilgilere göre Suriye’de artık açlıkla mücadele başladı. Kardeşlerimiz de tıpkı diğerleri gibi açlıkla mücadele ediyorlar, çünkü evlerinden çıkamıyorlar, çünkü evlerinden çıktıklarında geri dönme garantisi yok.

Bir şekilde vatana dönüş yolunda olan ya da dönebilen kardeşlerimizse zor durumda. Nalçik’te bulunan PERİT Derneğinin bilgilendirmelerini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Davetiyeler için, uçak bileti için para lazım. Barınacak yer sıkıntısı, yeme içme ve diğer ihtiyaçlar için para lazım.

Çok yakında Rusya – Suriye arasında uçak seferleri de durdurulacak. O zaman belki birçok kardeşimize istesek de yardım eli uzatamayacağız.

Kardeşlerimizi yalnız ve çaresiz bırakmayalım.

DİASPORA, GÜN BUGÜNDÜR, DAYANIŞMA, YARDIMLAŞMA GÜNÜDÜR!…

BUGÜN DEĞİLSE NE ZAMAN!….

DUYARSIZ KALMAYIN!…

KARDEŞLERİMİZE SİZ DE YARDIM ELİ UZATIN!…

KAMPANYAYA SİZ DE DESTEK OLUN!…

Kaynak: http://www.kafkasfederasyonu.org/haber/federasyon/2012/270712_fitre_zekat.htm

  
1112 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret121709
Mail adreslerimiz
Bir Çerkes Atasözü der ki!

Misafirin KÜÇÜĞÜ,

Dayının GENCİ,

Damadın YAŞLISI,

OLMAZ

Kafkasya'da Üniversite Eğitimi

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi'ne,

Adıgey Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi'ne,

Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi'ne

burslu öğrenci gönderilecektir...

detaylar için:

kafkasfederasyonu.org